Melanom je zhoubný nádor kůže, který se velmi rychle šíří a metastazuje. Odborníci se domnívali, že mezi aktivní látkou ve Viagře (sildenafil) a vznikem melanomu může existovat nějaké spojení, avšak výzkum z roku 2015 tuto skutečnost nepotvrdil.

Vědci zkoumali informace u více než 20 tisíc mužů ze Švédska a zohledněna byla jejich konzumace jednak sildenafilu, ale i tadalafilu a vardenafilu, které se také používají k léčbě impotence perorálním způsobem.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplňků stravy na podporu erekce. Nejprodávanější jsou tabletky Zerex. Nejlevnější jsou tabletky Erexan a v posledním roce získali u mužů prudký nárůst popularity tabletky eJoy.

Výsledky výzkumu nenašly kauzální vztah mezi melanomem a impotencí

Studie vzorky mužů odhalila, že muži s melanomem si častěji kupovali léky na podporu erekce. To však ještě neznamená, že tyto léky způsobují rakovinu.

Léky na erekci nezpůsobují vznik melanomu

Léky na erekci nezpůsobují vznik melanomu. Měli byste se chránit před slunečním zářením.

Nejvyšší výskyt melanomu byl u mužů, jimž byl během jejich života vystaven pouze jeden recept na lék na impotenci. Kdyby byl melanom způsoben těmito léky, pravděpodobně by byl jeho výskyt vyšší u mužů, kteří Viagru či jiná podobná léčiva užívali častěji. Výsledky výzkumu to však nepotvrzují. Léky na podporu erekce byly navíc spojeny pouze s časnou stádií melanomu.

Možné vysvětlení vztahu spočívá v životním stylu

Léky na podporu erekce jsou relativně drahé. Muži ze zkoumaného vzorku, kteří je užívali, byli obecně lépe vzdělaní a vydělávající. Je tedy možné, že měli více volného času, který mohli trávit na slunci.

Dbejte na prevenci a v případě podezření navštivte lékaře

Melanom patří mezi nejzhoubnější typy rakoviny vůbec. Proto byste si na něj rozhodně měli dávat pozor. Během slunečných dnů prožijte co nejvíce času ve stínu.Chraňte se před slunečním zářením a používejte opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem. Pokud máte jakékoliv podezření na vznik melanomu, nechte si ho urychleně zkontrolovat odborníkem.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.