Ultrazvuk je používán při sonografii na získání detailního pohledu na určitou část lidského těla. Používá se během těhotenství na získání obrazu plodu v těle matky, kontrolu vnitřních orgánů, ale i na vyhodnocování stavu penisu.

Ultrazvuk lze použít pro vyhodnocení různých stavů, mezi které patří i erektilní dysfunkce. Pro tento účel se používá specifický typ sonografie, která je známá jako Dopplerova sonografie.

Při ultrazvuku penisu se používá Dopplerova sonografie

Dopplerova sonografie se používá k vyšetření funkce cév. Je založena na známém Dopplerově jevu a stejně jmenovaném principu. Tento princip tvrdí, že změny frekvence vln vysílaných pohybujícím se zdrojem závisí na rychlosti, jakým se pohybuje vzhledem na člověka nebo objekt, který je zachycuje.

Ultrazvuk

Ultrazvuk se používá také k vyhodnocení stavu cév v penisu

Díky tomu je možné pomocí Dopplerovy sonografie zobrazit tok krve uvnitř organismu a mezi jednotlivými orgány. Správný tok krve do penisu je pro kvalitní a pevnou erekci nezbytný. Pokud krev neproudí správně do penisu, erekce nemůže nastat. Právě proto může Dopplerova sonografie pomoci při diagnóze erektilní dysfunkce.

Průběh ultrazvuku penisu

Vyšetření začíná vstříknutím injekce obsahující látky, které rozšíří cévy v penisu, čímž zvýší jejich průtok a umožní tak vzniknutí erekce. Lékař následně přikládá k povrchu penisu sondu, pomocí které jsou získány údaje potřebné k vyhodnocení vyšetření.

Pro získání objektivních výsledků je důležité, aby muži alespoň pár dní před vyšetřením neužívali žádné léky na podporu erekce a ideálně i omezili svou sexuální aktivitu. Konkrétní informace a postupy vám před vyšetřením řekne samotný lékař.

Nemusíte se však ničeho bát. Jde o neinvazivní vyšetření, které by nemělo být spojeno se žádnými bolestmi. Jediným bolestivým bodem vyšetření je vpíchnutí injekce a někteří muži pociťují mírné závratě či nevolnosti.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.