Prostatektomie je jedním z běžných postupů boje proti rakovině prostaty. Jde o chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna celá prostata nebo jen její část. Během této procedury je velká pravděpodobnost poškození nervů v okolí prostaty. Ačkoliv chirurgové při operaci dělají vše proto, aby tyto nervy zůstaly nepoškozeny, mnoho mužů má po odstranění prostaty problémy s erekcí.

Nervy v okolí prostaty jsou totiž nesmírně důležité pro sexuální aktivitu muže. Přenášejí nervové vzruchy mezi penisem a mozkem. Kvůli poškozeným nervům může být komunikace mezi mozkem a penisem narušena, což způsobuje problémy s erekcí.

Rehabilitace penisu

Jedním ze způsobů obnovy sexuálního zdraví po prostatektomii je tzv. rehabilitace penisu. Jde o určitou formu terapie, při níž jsou navozovány erekce, jejichž účelem je „cvičení“ penisu. Prokrvování penisu ho pomáhá udržovat v dobrém stavu, zatímco nervům je umožněno postupně se zotavovat po náročné operaci.

Erekce jsou navozovány různými způsoby: perorálními léky, injekcemi do penisu či vakuovými zařízeními. Mužům je také doporučeno často masturbovat a erekce navozovat tímto způsobem.

Cílem rehabilitace je zcela obnovit zdraví penisu a schopnost muže dosáhnout erekce přirozenou cestou, případně alespoň dosáhnout stavu, při kterém muži pomáhají perorální léky na podporu erekce.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplňků stravy na podporu erekce. Nejprodávanější jsou tabletky Zerex. Nejlevnější jsou tabletky Erexan a v posledním roce získali u mužů prudký nárůst popularity tabletky eJoy.

Bohužel, ne vždy je to možné. Někteří odborníci s touto praktikou nesouhlasí a nepovažují ji za účinnou. Je však potřeba podotknout, že mnoha mužům již rehabilitace penisu pomohla obnovit jejich sexuální zdraví. K dosažení pozitivních výsledků je často potřeba odhodlání a dlouhodobá snaha, často až po dobu několika let.

Faktory ovlivňující úspěšnost rehabilitace penisu

Úspěšnost rehabilitace penisu ovlivňuje několik faktorů, kvůli kterým je možné, že některým mužům pomůže, zatímco jiným ne. Mezi hlavní faktory patří:

  • Poškození nervů při operaci. Všichni chirurgové se snaží způsobit co nejmenší poškození nervů, ale každá operace je jiná. Čím méně byly nervy při operaci poškozeny, tím větší je šance na úspěšný průběh rehabilitace penisu.
  • Sexuální zdraví před operací. Pokud měl muž problémy s erekcí už před operací, je mnohem méně pravděpodobné, že mu rehabilitace pomůže. Jeho sexuální problémy totiž mohou být způsobeny jinými příčinami.
  • Dodržování programu. Pro dosažení účinnosti programu je velmi důležité, aby muž dodržoval všechny instrukce ošetřujícího lékaře. Muži, kteří je do puntíku dodržují, mají větší pravděpodobnost úspěchu.
  • Zdravotní stav a životní styl. Úspěšnost rehabilitace ovlivňuje i věk pacienta, jeho zdravotní stav, stejně tak i životní styl.
  • Jiné způsoby léčby rakoviny. Pokud muž podstoupil kromě prostatektomie i nějaké jiné procedury, nebo třeba podstoupil i hormonální terapii, může to mít vliv na výsledky rehabilitace penisu.

Poraďte se s lékařem

Pokud zvažujete rehabilitaci penisu nebo zkoumáte možný dopad prostatektomie na váš organismus, nejlépe uděláte, když se obrátíte na odborníka v této oblasti. Zkušený lékař vám nejlépe vysvětlí možné dopady chirurgického odstranění prostaty, stejně tak i možné způsoby následného udržování sexuálního zdraví.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.