Obecně vitamín D není často spojován s kvalitou erekce či sexuálním životem. Podle výsledků jednoho výzkumu je však možné, že existuje spojení mezi tímto vitamínem a poruchami erekce.

Vitamín D úzce souvisí se slunečním zářením. Při dopadání slunečních paprsků na pokožku lidského těla se totiž zvyšuje jeho hladina. Proto je jeho nedostatek pociťován nejčastěji během zimních měsíců, kdy jsou dny kratší než noci. Tento vitamín je také možné získávat z více druhů potravin, nebo prostřednictvím potravinových doplňků.

Vitamin D a erekce

Vliv vitamínu D na kvalitu erekce

Význam vitamínu D pro organismus

Vitamín D rozhodně patří mezi méně známé vitamíny, ale to ještě neznamená, že není pro lidské tělo důležitý. Napomáhá tělu zpracovávat vápník, což je velmi důležité pro zdraví kostí a zubů. Zároveň přispívá k dobrému stavu nervů, svalů a imunitního systému organismu.

Možné spojení vitamínu D s impotencí

Američtí vědci teprve nedávno (v roce 2016) zkoumali vztah mezi vitamínem D a kvalitou mužské erekce. I když je tento vztah na první pohled nepravděpodobný, výsledky výzkumu provedeného na 3390 mužích naznačují, že by skutečně mohl existovat.

Podle výsledků výzkumu trpělo 36% mužů s erektilní dysfunkcí nedostatkem vitamínu D, zatímco u mužů s bezproblémovou erekcí bylo toto číslo pouze na úrovni 29%. Je však důležité podotknout, že muži s impotencí byli obecně starší, méně aktivní a jejich zdraví bylo celkem v horším stavu.

TOP produkt na podporu erekce

To, zda spojení mezi nedostatkem vitamínu D a erektilní dysfunkcí skutečně existuje, ještě není zcela známo. Také ještě není jasné, co by ho vlastně mohlo způsobovat. Jedna z teorií tvrdí, že nedostatek vitamínu D by mohl způsobovat poškození cév, kvůli kterému se do penisu nedostává dostatek krve. Také je možné, že toto spojení existuje kvůli oxidu dusnatému,který hraje při erekci důležitou roli. Vitamín D totiž napomáhá tělu tuto látku vytvářet.

Návštěvou lékaře nic neztratíte

Pokud pociťujete problémy s erekcí, nebo jakékoliv jiné zdravotní problémy, rozhodně byste se měli obrátit na lékaře a nechat si poradit od odborníka v dané oblasti. K erektilní dysfunkci může přispívat množství faktorů, které často odhalí až důkladná zdravotní prohlídka.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.