Prostata – vše, co o ní potřebujete vědět

Prostata, také známá jako předstojná žláza, je mužská žláza přibližně o velikosti vlašského ořechu, která se nachází na svalovém dně pánve a je úzce propojena s močovými cestami.

Prostata je jednou z částí lidského těla, se kterou mívají muži velmi často problémy. Ve stáří se u většiny mužů zvětšuje, což způsobuje nepříjemnosti, které jsou nejčastěji spojeny s močením, nebo se jimi alespoň projevují.

Přečtěte si tento článek a zjistěte o prostatě všechny důležité informace, včetně toho, jaké onemocnění a problémy ji nejčastěji postihují, jak jim zabránit a jak je léčit.

Kde se prostata nachází?

Prostata se nejčastěji svou velikostí přirovnává k vlašským ořechům, ale ve většině případů je mírně větší. Průměrná hmotnost prostaty u dospělých mužů je přibližně 11 gramů, ale může být i nižší i vyšší. Několik zdrojů uvádí běžnou hmotnost až na úrovni 20 gramů.

Nachází se na svalovém dně pánve pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice. Právě proto je zvětšená prostata nejčastěji provázena poruchami močení. Zvětšení prostaty totiž tlačí na močový měchýř a omezuje průtok močové trubice.

Vlašský ořech

Prostata je trochu větší než vlašský ořech

Funkce prostaty

Hlavní funkcí prostaty je tvorba sekretu, který je součástí ejakulátu (semene) a je potřeba pro správnou výživu a transport spermií. Z varlat putují přes chámovody do prostaty samostatné spermie, ke kterým prostata přidává další látky. Ty tvoří převážnou většinu objemu výsledného ejakulátu a zvyšují životaschopnost spermií.

Hlavní funkcí dodatečných látek vsemenu je dodávat spermiím energii potřebnou na život a pohyb a vytvářet zásadité prostředí, ve kterém jsou schopny déle přežít a dostat se tak až k vajíčku. Kromě toho prostata už před vystříknutím samotných spermií zvlhčuje močovou trubici, aby byl jejich transport bezproblémový.

Je tedy jednoznačné, že prostata je významnou součástí rozmnožovací soustavy muže a zastává kritickou úlohu při procesu oplodnění vajíčka, kvůli čemuž je její bezchybné fungovánívelmi důležité.

Onemocnění prostaty a její projevy

Prostata se snad nejčastěji zmiňuje v souvislosti s onemocněními a komplikacemi, se kterými se může muž během svého života setkat. Onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších typů onemocnění u mužské části populace.

V této části textu se budu věnovat třem nejčastějším komplikacím souvisejících s prostatou, konkrétně těmto:

 • zvětšená prostata,
 • rakovina prostaty,
 • zánět prostaty.

Zvětšená prostata

Zvětšená prostata, známá také jako benigní prostatická hyperplazie (BPH), je jedním z nejčastějších onemocnění mezi starší částí mužské populace. Spočívá v růstu samotné prostaty, který způsobuje několik nepříjemnosti, spojené zejména s močením, jako například:

 • nutkavé močení,
 • přerušované močení,
 • slabý močový proud,
 • pocity neúplného vymočení se,
 • časté močení.

Ve většině případů nejde o život ohrožující onemocnění, ale komplikace spojené se zvětšenou prostatou mohou značně znepříjemňovat život. Navíc neléčená zvětšená prostata může být pro muže vkrajních případech i opravdu nebezpečná.

Pisoáry

Časté močení je jedním z hlavních příznaků při problémech s prostatou.

V tomto článku se nebudu tomuto onemocnění věnovat podrobně. Více informací, včetně symptomů, příčin, léčby a prevence najdete v samostatném článku na téma zvětšená prostata.

Rakovina prostaty

Zatímco při BPH jde o nezhoubný a nerakovinový růst buněk prostaty, při rakovině prostaty dochází k nekontrolovanému růstu nenormálních buněk, které se v závažnějších případech mohou šířit i do jiných částí těla (metastazovat) a způsobovat tak velmi závažné zdravotní komplikace.

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů rakoviny u mužů. Postihuje převážně starší muže nad 60 let. U mužů mladších 50 let se vyskytuje jen zřídka.

Rakovina prostaty se většinou projevuje symptomy jako:

 • bolesti,
 • potíže při močení (podobné jako při BPH),
 • poruchami erekce a dalšími problémy při pohlavním styku.

Jelikož je rakovina prostaty tak rozšířená a ovlivňuje život mnoha mužů, rozhodl jsem se jí také věnovat samostatný článek. Přečtěte si více o rakovině prostaty.

Zánět prostaty

Většinou je spojen s poruchami močení a bolestí. Komplikace spojené se zánětem prostaty mohou mít relativně hladký průběh, ale zároveň mohou být závažné a způsobovat vážné zdravotní komplikace.

Zhlediska průběhu a trvání se záněty prostaty dělí na:

 • akutní,
 • chronické.

Rozdělení na akutní a chronické záněty nemusí být vždy zcela jasné, ale většinou se používá hranice tří měsíců. Pokud zánět přetrvává více než tři měsíce, považuje se za chronický.V opačném případě je akutní. Více se dozvíte v mém článku věnovanému konkrétně zánětu prostaty.

Domácí test na ověření zdraví prostaty

Otestovat zdraví vaší prostaty můžete i doma a bez návštěvy lékaře, díky domácímu testu prostaty. Takových testů je na trhu hned několik. Všechny jsou rychlé, diskrétní a zpravidla poskytují spolehlivé výsledky.

Domácí testy prostaty fungují na principu měření množství prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Zdravá prostata produkuje PSA pouze v malých množstvích, zatímco u většiny běžných komplikací spojených s prostatou se produkce tohoto antigenu zvyšuje. Na základě toho je domácí test schopen zjistit, zda je vaše prostata v pořádku nebo ne.

Samozřejmě, takový domácí test prostaty v žádném případě nenahradí úplné vyšetření lékařem. Domácí test dokáže odhalit pouze to, zda je prostata v pořádku nebo ne.K identifikaci konkrétní zdravotní potíže už budete muset navštívit lékaře.

Volně-prodejné léky na prostatu

Říká se, že nejlepší léčbou je prevence. Proto vám jako jednu možnou alternativu prevencepřikládám tabulku nejznámějších volně-prodejných léků, resp. doplňků stravy na prostatu.

LÉKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Fixoprost1. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE
Prostalex1. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyAKCE -30%
Prostaxin1. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyZDARMA
Prostamax1. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE
Prostanax3. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE
Prostenal FORTE3. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE
Prostakan FORTE3. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE
Prostamol UNO3. místo v našem žebříčku výživových doplňků pro zdraví prostatyPRODEJCE

Tyto výživové doplňky jsou ve většině případů založeny na dlouhodobém pozitivním působení na zdraví prostaty. Uspokojující výsledky se mohou dostavit až po několika měsících pravidelného užívání. Proto vám doporučuji pořídit si více než jedno balení najednou.Vyjde vás to tak levněji. Celková délka léčby je zpravidla podmíněna původem, průběhem a závažností onemocnění.

Závěr

Prostata je důležitá žláza v mužském těle, ale zároveň způsobuje mnoha mužům, zejména staršího věku, nepříjemnosti a potíže hned několika způsoby. Proto by měl každý muž dbát na její zdraví a nechávat si ji pravidelně vyšetřit, a to i v případě, že s ní nemá žádné problémy.

Nezanedbávejte péči o vaši prostatu, myslete na prevenci a v případě jakýchkoliv problémů se obraťte na svého lékaře.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist