Zánět prostaty
Zánět prostaty, známý také pod názvem prostatitida, je jedním z nejčastěji se vyskytujících urologických zánětlivých onemocnění. Za zánět prostaty se považuje zánětlivé onemocnění prostaty nebo tkáně v okolním prostředí.
Prostatitida může být způsobena několika příčinami a více typy infekcí. Někteří muži si zánětem prostaty projdou prakticky bez jakýchkoliv symptomů a komplikací, zatímco pro jiné může jít o velmi nepříjemnou zkušenost.
Typy zánětů prostaty
Příčiny, příznaky a léčba zánětu prostaty se mohou výrazně lišit v závislosti na tom, o jaký typ zánětu prostaty jde. Prostatitida se rozděluje do dvou základních skupin:
- Akutní zánět prostaty (akutní prostatitida)
- Chronický zánět prostaty (chronická prostatitida)
Akutní záněty prostaty jsou charakteristické rychlým průběhem onemocnění a často jsou spojeny s výraznějšími komplikacemi a bolestmi. Chronické záněty prostaty mají pomalejší průběh a trvají déle. Většina případů prostatitidy patří do skupiny chronických zánětů prostaty, zatímco ty akutní jsou vzácnější.
Hranice mezi akutním a chronickým zánětem není přesně stanovena, ale obecně se za chronický považuje jakýkoliv zánět prostaty, který trvá více než tři měsíce. Chronické záněty prostaty mohou trvat i několik let.
Příznaky zánětu prostaty
Zánět prostaty bývá provázen těmito příznaky:
- komplikace při močení (časté močení, přerušované močení, opakované močení malého množství moče, nutkavé močení, bolest při močení a další),
- horečka, zimnice, slabost, nevolnost, zvracení a podobné příznaky horečnatých onemocnění (zejména při akutním zánětu prostaty),
- opakované záněty dolních močových cest (při chronickém zánětu prostaty),
- nepříjemné pocity v oblasti penisu, varlat a dalších částí těla obsahujících části rozmnožovací a vylučovací soustavy.
Pokud pociťujete některé z těchto příznaků a máte pocit, že by vaše komplikace mohly být spojeny právě s prostatou, neprodleně navštivte lékaře a nechte se důkladně vyšetřit. Časná diagnóza může, jako snad při každém onemocnění, usnadnit průběh léčby a zmírnit následky prostatitidy na váš organismus.
Příčiny zánětu prostaty
Příčiny prostatitidy se zpravidla liší v závislosti na tom, o jaký typ onemocnění jde. Příčiny vzniku chronických zánětů prostaty zatím nejsou známy, ale vědci se domnívají, že mohou být následující:
- Chronický zánět prostaty může být způsoben mikroorganismy.
- Imunitní systém může reagovat na předchozí zánět močových cest.
- Imunitní systém může reagovat na poškození nervů v oblasti prostaty.
Při akutních zánětech prostaty je to jednodušší. Ty jsou totiž zpravidla způsobeny bakteriemi, které se mohou do prostaty dostat přes močovou trubici nebo jiným způsobem.
Kromě těchto příčin existují rizikové faktory, které zvyšují šanci výskytu chronického či akutního zánětu prostaty, jako například:
- infekce v jiných částech organismu,
- překážka ve vylučovací soustavě,
- pohlavně přenosné choroby,
- zvětšená prostata.
Pokud trpíte některým z výše uvedených zdravotních problémů, měli byste si na zánět prostaty dávat obzvlášť pozor, protože je u vás zvýšená šance na jeho výskyt.
Vyšetření a léčba zánětu prostaty
Při zánětu prostaty je klíčovou částí diagnózy vyšetření prostaty přes konečník. Při zánětu je prostata zvětšená, bolestivá a citlivá na dotek, díky čemuž umí vyšetřující lékař prostřednictvím tohoto vyšetření spolehlivě určit, zda je prostata zanícená nebo ne. Tento způsob vyšetření je nápomocný zejména při akutním zánětu.
Kromě toho může být provedeno laboratorní vyšetření moči. Přítomnost bílých krvinek v moči je signálem, že s prostatou něco není v pořádku a s vysokou pravděpodobností je zánětlivá.
Jako u většiny zánětů, hlavním způsobem léčby zánětů prostaty (chronických i akutních) je léčba antibiotiky, která trvá v porovnání s méně závažnými a častějšími záněty v jiných částech těla déle, zpravidla více než měsíc.
Při chronických zánětech prostaty může být muži „naordinována“ i dočasná změna stravovacích návyků a životního stylu, s účelem minimalizovat negativní dopad stravy a prováděných aktivit (např. jízda na kole) na zdraví prostaty.
Nápomocná může být i pravidelná masáž prostaty, která usnadňuje průnik antibiotik do tkáně prostaty. Masáž by však neměla být prováděna při akutních zánětech prostaty.
Přírodní a alternativní léčba
Kromě běžných způsobů léčby zkoušejí mnozí muži trpící zánětem prostaty různé alternativní postupy a léčebné metody, které některým výrazně pomáhají. Mezi alternativní a přírodnízpůsoby léčby prostatitidy patří například tyto:
- Lázně v teplé vodě či tepelná terapie
- Kegelovy cviky
- Myofasciální masáž na uvolnění svalů a tkání v okolí prostaty
- Relaxační cvičení
- Akupunktura
Kromě toho mohou pomoci různé bylinky, vitamíny a přírodní látky, které se často spojují s prostatou a jejím zdravím, jako například:
- Vitamín D
- Serenoa plazivá (Saw palmetto, Serenoa repens)
- Vodilka kanadská (Hydrastis canadensis)
- Quercetin
Kromě toho samozřejmě vždy pomůže zdravý životní styl a zdravá strava. Vhodné je také vyhýbat se štiplavým jídlům, alkoholu a dalším látkám, které by vám a vaší prostatě mohly uškodit.
Závěr a shrnutí
Zánět prostaty může být nepříjemný, ale ve většině případů nejde o životu nebezpečné onemocnění. Důležitá je časná diagnóza a nástup na vhodnou léčbu, která může pomoci prostatitidu vyléčit ještě předtím, než začne závažným způsobem znepříjemňovat život pacienta.
Proto byste měli v případě jakýchkoliv problémů s prostatou neprodleně navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Prostata patří mezi části mužského těla, se kterými mají muži nejčastější problémy, takže je důležité starat se o její zdraví a ideálně tak předejít jakýmkoliv vážným komplikacím.
Zdroje: