Terapie rázovými vlnami má skutečně řadu použití. Používá se na rozbíjení ledvinových kamenů, léčbu zánětů šlach a při mnoha dalších lékařských procedurách. Může však tento způsob terapie pomoci i mužům trpícím erektilní dysfunkcí?

Léčba ED rázovými vlnami

Léčba ED rázovými vlnami je prováděna specializovanými středisky. Momentálně ale není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Výsledky naznačují, že terapie rázovými vlnami skutečně může pomoci

Tato oblast je sice relativně nová, ale výsledky různých výzkumů naznačují, že terapie rázovými vlnami skutečně může pomoci mužům při léčbě impotence. Tato skutečnost úzce souvisí s jednou z nejdůležitějších částí celého těla, kardiovaskulárním systémem.

Pro dosažení kvalitní a pevné erekce je potřeba, aby se penis naplnil krví, která je do něj přiváděna úzkými cévami. Ty se po naplnění penisu krví stáhnou, aby krev zůstala v penisu až do ukončení pohlavního styku. Tak by to mělo fungovat u mužů bez problémů s erekcí. Pokud je tok krve do penisu poškozen, erekce nemůže nastat.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplňků stravy na podporu erekce. Nejprodávanější jsou tabletky Zerex. Nejlevnější jsou tabletky Erexan a v posledním roce získali u mužů prudký nárůst popularity tabletky eJoy.

Terapie rázovými vlnami pomáhá tím způsobem, že způsobuje v penisu mikrotraumata. To se sice může zdát špatné, ale mikroskopické poškození cév v těle spouští opravné procesy, díky čemuž vznikají nové cévy. Nové cévy už jsou, narozdíl od těch starých, schopny do penisu přivést dostatečné množství krve.

Výsledky výzkumů

Vliv terapie rázovými vlnami na impotenci byl zkoumán již v několika výzkumech.

  • V roce 2013 byl publikován výzkum, ve kterém pomohla terapie rázovými vlnami většině mužům odstranit nebo alespoň zmírnit jejich erektilní dysfunkci. Výsledky také naznačují, že tento příznivý efekt terapie přetrvává po dobu až 2 let.
  • V roce 2014 byl publikován další výzkum, ve kterém bylo sledováno 112 mužů. V tomto výzkumu pomohla terapie rázovými vlnami až 57 % mužů. Výsledky však naznačují, že příznivé účinky terapie se časem zmenšují. Podle vědců je možné, že v takových případech by mohly pomoci častější terapie.

Na potvrzení výsledků je nutný další výzkum

I když dosud provedené výzkumy naznačují, že terapie rázovými vlnami může v některých případech pomáhat, ještě je potřeba tuto oblast důkladněji prozkoumat. Teprve po skutečném potvrzení výsledků a zdokonalení používaných postupů může být rázová terapie používána jako standardní způsob léčby erektilní dysfunkce. Do té doby si budete muset vystačit se způsoby léčby poruch erekce, které jsou dostupné dnes.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.