Postihuje erektilní dysfunkce i mladé muže?

Erektilní dysfunkce je zdravotní problém, který postihuje hlavně starší muže. Šance jejího výskytu se se zvyšujícím věkem muže také zvyšuje. To však neznamená, že mladší muži by problémy s erekcí neměli brát vážně. Mohou se totiž vyskytovat i u nich.

Impotence u starších a mladších mužů je často způsobena rozdílnými příčinami

U starších mužů jsou problémy s erekcí způsobovány převážně fyziologickými příčinami, jako například:

 • Kardiovaskulární onemocnění – Pro kvalitu erekce je nezbytné, aby se do penisu dostalo dostatečné množství krve a následně, aby se krev v něm udržela během celého trvání pohlavního styku. Různá kardiovaskulární onemocnění zabraňují správnému proudění krve do penisu, čímž také zabraňují dosažení kvalitní erekce. Ukázkovým příkladem je ischemická choroba srdeční. Přečtěte si více o jejím dopadu na impotenci.
 • Cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak – Tyto a mnohé další zdravotní potíže, které jsou součástí tzv. metabolického syndromu, rovněž značně zvyšují pravděpodobnost výskytu erektilní dysfunkce. Přečtěte si více o vlivu metabolického syndromu na kvalitu erekce. Pokud vás konkrétně zajímá cukrovka, přečtěte si, proč cukrovka způsobuje impotenci.
 • Poškození nervů – Proto, aby erekce vůbec mohla nastat, je nutné, aby mohl penis a mozek správně komunikovat prostřednictvím nervové soustavy. Když se z penisu nedostane do mozku zpráva o začátku sexuální aktivity, mozek nemůže tělu „nařídit“, aby udělalo vše potřebné pro vznik erekce.

Samozřejmě, výše uvedené zdravotní potíže nejsou jedinými příčinami výskytu impotence. Existují kromě nich další možné fyziologické příčiny, avšak i mnohé příčiny jiného typu.

U mladších mužů převládá impotence psychologického původu

Obecně je možné říci, že těla mladších mužů jsou v lepším stavu než starších. Je proto vysoce pravděpodobné, že pokud muž mladšího věku pociťuje problémy s erekcí, jsou způsobeny jeho psychikou.

Impotence u mladých mužů

Sexuální problémy mladých mužů jsou často způsobeny právě psychikou.

Může jít o různé psychické problémy, jako například:

 • Problémy ve vztahu – Když je emoční aspekt vztahu narušen, často se kvůli tomu zhoršuje i sexuální vztah mezi partnery.
 • Traumatické sexuální zážitky z minulosti (zejména z dětství).
 • Psychické potíže jako stres, deprese či úzkost – Při těchto problémech je vztah často oboustranný. Psychické potíže mohou způsobovat impotenci, ale zároveň impotence může muži způsobovat psychické problémy.
 • Strach z neuspokojení partnerky – Podobně, jako to bývá i u předčasné ejakulace, strach z neuspokojení partnerky může způsobit rozsáhlé potíže.

Kromě toho existují další možné příčiny vzniku impotence, které nejsou závislé na věku a jsou časté i u mladých mužů:

 • Kouření – kouření ve velké míře ohrožuje kvalitu erekce, a to zejména u dlouhodobýcha silných kuřáků, kvůli několika zdravotním potížím, které způsobuje. Přečtěte si více o kouření a impotenci.
 • Rekreační užívání drog – Užívání měkčích či tvrdších drog je rozhodně častější u mladých mužů a také může ve velké míře ovlivnit kvalitu erekce.
 • Vedlejší účinky léků – Mnohé léky mají vedlejší účinky ovlivňující kvalitu sexuálního života. Je sice pravda, že starší muži obecně užívají více léků, ale tato příčina vzniku erektilní dysfunkce se může týkat i mladších mužů.
 • Různé úrazy, které mohou negativně ovlivnit kvalitu erekce. Častým případem je fraktura pánevní kosti, která může hned několika způsoby způsobit impotenci u mužů, bez ohledu na jejich věk.

prasky-na-erekci-anketa-banner

Při jakýchkoliv problémech navštivte lékaře

Je pravda, že návštěva lékaře kvůli problémům se sexuálním životem je pro mnohé muže velmi nepříjemná zkušenost. Pokud máte jakékoliv problémy s erekcí, měli byste se okamžitě obrátit na odborníky. Nejen že vám mohou pomoci získat zpět normální sexuální život, ale zároveň mohou odhalit jiná závažnější onemocnění, která může impotence předznamenávat.

V případě, že jsou vaše problémy s erekcí způsobeny jinými onemocněními, jejich vyléčení může pozitivně ovlivnit i váš sexuální život. Pokud jsou způsobeny vedlejšími účinky léků, často existují alternativní léky, které vám podobné problémy nebudou způsobovat. Lékař vám také může poradit, jak řešit psychické problémy, a doporučit vám odborníka, který vám s nimi pomůže.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist