Jak ovlivňuje rakovina sexuální zdraví pacientů?

Rakovina patří mezi nejzávažnější zdravotní potíže. Každoročně má na svědomí miliony životů po celém světě. Kromě samotných úmrtí také velmi rozsáhlým způsobem ovlivňuje kvalitu života pacientů, kteří ji měli diagnostikovanou.

Způsobuje problémy s různými částmi lidského těla, stejně tak i velmi nepříjemné psychické potíže. Zároveň však může způsobovat i problémy se sexualitou pacientů, které ve velké míře závisí na pohlaví pacienta a typu rakoviny, kterou trpí.

Psychické problémy způsobené rakovinou

Sexualita mužů i žen velmi úzce souvisí s psychikou. Samotná rakovina, stejně tak i několik způsobů její léčby, dokáže značně narušit psychické zdraví a snižovat libido. Tento efekt může nastat hned z několika důvodů:

  • Fyzická únava. Různé způsoby léčby způsobují obrovskou zátěž na organismus. Únava a vyčerpání mohou způsobit, že pacient prostě nebude mít chuť na sex a upřednostní odpočinek.
  • Úzkost. Během léčby rakoviny může už jen pomyšlení na pohlavní styk vyvolávat pocity úzkosti. Pacienti mohou mít strach z bolesti, bezpečnosti, ovšem i toho, jak vypadají. Léčebné procedury totiž často narušují vzhled těla, způsobují vypadávání vlasů nebo například vytvářejí jizvy. Všechny tyto věci mohou snižovat sebedůvěru pacienta a negativně tak ovlivňovat i jeho sexuální zdraví.
  • Deprese. Když je člověku diagnostikována rakovina, může to způsobit obrovské psychické problémy. Jde totiž o velmi „těžkou“ diagnózu. Někteří pacienti mohou upadnout do hluboké deprese, kvůli které prostě nemají chuť na pohlavní styk, případně ani na jakoukoliv komunikaci s partnerem a lidmi kolem nich.

V případě takových problémů je jednoznačně nejlepším řešením návštěva psychoterapeuta, ideálně takového, který se specializuje na lidi trpící rakovinou. Pravidelná terapie může pomoci v boji proti úzkosti a depresi a tím zlepšit i libido a sexuální život pacienta.

Vliv kouření na erekci a vznik rakoviny

Kouření je jednou z nejčastějších příčin rakoviny

Erektilní dysfunkce a problémy s ejakulací

Některé typy rakoviny, jako například rakovina prostaty, mohou u mužů způsobovat i fyziologické problémy s dosažením a udržením erekce. Tyto problémy jsou typické zejména pro nádory v intimních oblastech, jako zmiňovaná rakovina prostaty, ale také rakovina penisu, rakovina varlat, rakovina tlustého střeva či rakovina konečníku.

Některým mužům, kteří pociťují takové problémy, mohou pomoci některé z běžně dostupných způsobů léčby erektilní dysfunkce, včetně perorálních léků. V případě těchto léků by si však muži měli dávat pozor, aby nějakým způsobem neovlivňovali léčbu rakoviny nebo si nezpůsobili jiné závažné problémy. Vždy se nejprve poraďte s lékařem.

Kromě problémů s erekcí mohou někteří muži s rakovinou pociťovat i problémy s ejakulací a dosahováním orgasmu.

Bolest

Léčba rakoviny nebo chirurgické zákroky provedené na její odstranění způsobují v organismu různé změny, které mohou způsobovat bolesti během pohlavního styku. Pacientům je doporučeno experimentování a hledání poloh nebo praktik, které tuto bolest minimalizují. Vždy je však potřeba myslet na bezpečnost a případně se poradit s lékařem.

Také je někdy dobré počkat, protože bolesti se časem značně zmírňují nebo úplně mizí, protože tkáně poškozené léčbou nebo zákroky se hojí. Samozřejmě, postupný vývoj závisí na konkrétním případu a je značně individuální.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.

4.5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist