Jak vzniká erekce

Jak dochází k erekci?

Pro lepší pochopení, co se skrývá za chorobou jakou je erektilní dysfunkce / impotence, je důležité mít představu, co všechno v těle probíhá během erekce. Erekce je složitý proces při kterém dochází k souhře cévních a nervových mechanismů. Signály, které způsobují vznik erekce přecházejí z mozku do nižších oblastí míchy až do cév v penisu. K poruchám erekce dochází, když se signál někde na jeho „cestě“ poruší.

Jak dochází k erekci

Příčný řez penisem před a během erekce

 obr. zdroj: www.silamuza.sk

V penisu se nacházejí dvě paralelní kavernózní tělesa, které procházejí celou jeho délkou. Jsou obaleny membránou a vyplněny houbovitý tkání. V houbovité tkáni se nacházejí hladké svaly, vláknité tkáně, tepny, žíly a výplňové prostory. Pod kavernózní tělesy se nachází močová trubice obklopena spongiózní tělesem.

Mechanismus erekce

Mechanismus erekce

Mechanismus erekce – jak dochází k erekci

Mechanismus erekce spouští sexuální vzrušení, které nastává buď psychickou nebo hmatovou stimulací, případně oběma způsoby současně. To má za následek relaxaci hladké svaloviny stěn artérií. Tím se zvýší přítok krve do penisu a houbovité tkáně v kavernózních tělesech se začne plnit krví. Takto naplněné kavernózní tělesa mechanicky stlačují žíly odvádějící krev, což má za následek snížení odtoku krve. Penis se naplní krví, prodlouží a ztvrdne, dochází k jeho ztopoření – erekci. Membrána pomáhá zadržet krev v kavernózních tělesech penisu, čímž zajistí udržení erekce během pohlavního styku. Erekce končí po ukončení působení pobídek, které erekci vyvolaly nebo po sexuálním vyvrcholení – po výronu semene. Přítok krve do penisu se sníží a také tlak kavernózního tělesa na žíly odvádějící krev. Krev z kavernózního tělesa odteče a penis se postupně zmenšuje, klesá a měkne. Dochází k zpětnému chodu mechanismu erekce.

V případě, že u vás mechanismus ztopoření nefunguje správně tj. máte poruchy erekce, měli byste hledat příčinu tohoto stavu. Možná vám pomůže jen změna životního stylu podpořena výživovými doplňky. Pokud by ale v cca nejbližším půlroce ke zlepšení erekce nedocházelo, měli byste jít za odborníkem.

 

4.4/5 - (5 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist