Obstrukční spánková apnoe nastává tehdy, když se během spánku zužují dýchací cesty, kvůli čemuž vznikají přestávky v dýchání. Přestávky v dýchání trvají alespoň 10 sekund a vyskytuje se jich alespoň 10 za hodinu. V důsledku těchto přestávek je pro lidi s touto poruchou velmi náročné pořádně se v noci vyspat, což ovlivňuje několik aspektů jejich životů.

Obstrukční spánková apnoe je jedním z typů Syndromu spánkové apnoe. Její příčina souvisí s horními dýchacími cestami. Ty se během dýchání propadávají, protože svalové napětí svalů ve stěnách dýchacích cest je sníženo. Kvůli tomu nejsou schopny odolat podtlaku, který při dýchání vzniká.

Dalšími typy tohoto syndromu jsou centrální spánková apnoe (způsobena poškozením centrálního nervového systému) a smíšená spánková apnoe. Nejčastější je však právě obstrukční spánková apnoe, která představuje drtivou většinu všech případů.

Nedostatek spánku v důsledku spánkové apnoe

Kvalitní spánek je přesně tím, co lidem se spánkovým apnoe chybí.

Jak spánková apnoe souvisí s erektilní dysfunkcí?

Erektilní dysfunkce je mezi muži s obstrukční spánkovou apnoí velmi častá, ale přesná příčina tohoto vztahu není jistá. Existuje však několik teorií, které by ho mohly vysvětlit.

První možnou příčinou častého výskytu poruch erekce u mužů s obstrukční spánkovou apnoí je nedostatek spánku. Ten může kvalitu erekce negativně ovlivňovat hned několika způsoby:

  • Snížená hladina testosteronu. Mužské tělo produkuje během spánku testosteron, který je pro mužskou sexualitu nesmírně důležitý. Když však muž dlouhodobě trpí sníženou kvalitou spánku, hladina testosteronu v jeho těle se může snižovat, což může způsobovat snížené libido a zhoršenou kvalitu erekce.
  • Únava a malátnost. Kvůli nedostatku spánku je muž unavený, což negativně ovlivňuje nejen jeho chuť na sex, ale i mnohé další aspekty života.
  • Stres a psychická zátěž. Dlouhodobé problémy se spaním nepůsobí pouze na tělo, ale i na psychiku muže. Mnohé případy erektilní dysfunkce jsou způsobeny psychickými problémy a tedy i obstrukční spánková apnoe může takovýmto způsobem nepřímo zhoršit kvalitu erekce.

Obstrukční spánková apnoe může kvalitu erekce ovlivnit i kvůli nedostatku kyslíku, který se do těla během spánku dostává. Kyslík je pro kvalitu erekce velmi důležitý a jeho nedostatek se může projevit i právě poruchami erekce.

Jak se mohou muži se spánkovou apnoí bránit proti impotenci?

Dobrou zprávou pro muže se spánkovou apnoí je to, že léčba této poruchy často pozitivně ovlivňuje i kvalitu erekce.

Nejčastějším způsobem léčby je tzv. CPAP (z anglického Continuous positive airway pressure therapy). Muž si před spaním nasadí masku, kterou na sobě má během celé noci. Ta je připojena k přístroji, který v dýchacích cestách udržuje tlak, který zabraňuje propadnutí jejich stěn a pozastavení dýchání.

Díky tomu se muž může kvalitněji vyspat, takže je odpočatější, má více energie a zvyšuje se hladina testosteronu v jeho těle. Odstranění všech těchto negativních příznaků obstrukční spánkové apnoe přispívá ke zlepšení kvality erekce. Tato terapie může dokonce pomoci zlepšit kvalitu erekce i u mužů, kteří dříve netrpěli poruchou erekce.

Navštivte lékaře

Pokud máte problémy se spánkem nebo s kvalitou erekce, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. V případě obstrukční spánkové apnoe existují i další způsoby léčby, které vám mohou pomoci vylepšit kvalitu vašeho spánku, stejně tak i sexuálního života.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.