Pohled na psychologii impotence a její vliv na vztah

Psychologie impotence

Když se podíváme na psychologii impotence, může nám tak trochu připomínat plavbu Amazonkou během deštivého počasí. Je to záležitost plná neznámých vod a skrytých bočních proudů.

Není pochyb, že Viagra, malá modrá tabletka, která přinesla revoluci v léčbě impotence, měla silný dopad na muže, kteří trpěli erektilní dysfunkcí. Avšak, tak jednoduchá a rychlá „náplast“ na impotenci neřeší ostatní problémy, které byly možná přítomny již před zahájením léčby. Překonání impotence dodává mužům často nereálná očekávání ohledně jejich schopnosti stejně okamžitě vyřešit emocionální problémy jako jejich fyzické problémy.

Bohužel se zdá, že pro mnoho mužů je jejich schopnost dosáhnout erekce a mít pohlavní styk nezbytnou součástí jejich mužnosti a potence. Takže není žádné překvapení, že přesto, že původ impotence tkví hlavně ve fyzických příčinách, může vyvolat i psychologické problémy, které dále ovlivňují impotenci.

Úzkost je často kořenem impotence

Úzkost ze sexuálního výkonu je dříve či později velmi reálným problémem pro většinu mužů. Strach z neschopnosti dosáhnout přiměřeného výkonu, nespokojenost s velikostí penisu a ostych ke svému vzezření může vést k samotnému problému, kterému by se většina mužů nejraději vyhnula – selhání při dosažení erekce.

Deprese spojena s impotencí

Deprese je u mužů s poruchami erekce častá

Taková úzkost bývá znásobena, a to zejména v případě, kdy je spojena s vědomím, že muž měl v minulosti občasné poruchy erekce, nebo když u něj erektilní dysfunkce přetrvávala nějaký čas. Celkem vzato, ze striktního psychologického hlediska, úzkost může účinně „chránit“ muže od vzrušení a dosažení a udržení erekce.

Stres z výkonu není jediným problémem, se kterým musí muži zápasit. Kategorie mužů s největším sklonem k impotenci je nazvána tzv. „baby-boomers“ – muži narození v rozmezí let od 1946 – 1964. Většina z těchto mužů jsou v letech svého vrcholu výkonu týkajícího se práce, statusu, rodiny či finančního úspěchu. Všechny tyto faktory vedou k nárůstu stresu a úzkosti – a to je jeden důvod navíc pro náběh impotence.

Užití tabletky na potenci může dočasně překonat impotenci, ale zmírnění nízké sebedůvěry a psychického stresu, které mohly dřímat v pozadí několik let, je o něco těžší. Schopnost opět dosáhnout požadované kvality života obnovením sexuální funkce je považováno některými muži téměř za zázrak, jiní si ji zase spojují se strachem a neklidem.

Je však důležité si upřímně zhodnotit, jak se právě cítíte, a porovnat to s pocity před samotným zahájením léčby impotence. Sice se to snadněji říká než koná, ale pokud se na negativní pocity spojené s impotencí nebude dívat objektivně, bude se to podobat jen příběhům lidí, kteří nabrali slušný počet kil a říkají „Cítím se jako hubený člověk uvězněný v těle tučného.“ V našem případě to bude znít: „Cítím se jako impotentní muž uvězněný v těle, které sexuální funguje tak jak má.“

Psychologie impotence je o náhledu na nový život – sexuálně funkční – jako na nový začátek, a kompletní, se všemi novými emocemi, které se dají zažít. Nemá tedy velký význam zkoušet obnovit život takový, jaký byl před impotencí, bez ohledu na to, zda to bylo před pár měsíci nebo mnoho let dozadu. Čas se nezastaví a pokusy žít svůj život tak, jak jsem byl kdysi zvyklý, je 100% garancí k neúspěchu.

Jak to ovlivní váš vztah

Fakt, že najdete účinnou léčbu k obnovení erektilní funkce není garancí, že najdete účinnou léčbu pro váš vztah, který potřebuje psychické, fyzické a emocionální ozdravení. Ve většině situací to není ani recept na intimitu, milostný vztah a monogamii.

Obnovení erektilní funkce může rychle a nečekaně pozměnit dynamiku vztahu, především pokud impotence představovala již dlouhodobý problém. Náhlá změna sexuální funkce u muže není maličkost. Ale problémy se většinou nevyřeší tak rychle, jak rychle spolknete tabletku na erekci. Žijeme v době rychlých řešení a zatímco je pravdou, že léky na impotenci mohou pomoci rychle překonat fyziologické problémy, vztahové otázky si musí každý pár vyřešit sám. A to samozřejmě vyžaduje odhodlání, úsilí a čas.

Komunikace pri poruchách erekce

Komunikace je klíčem ke šťastnému a zdravému partnerskému vztahu

Mnoho mužů vidí obnovení své sexuální funkce jako příležitost druhé šance. Neberou uzdravení erektilní funkce jako samozřejmost a obvykle změní své návyky a životní styl k lepšímu, k partnerskému vztahu přistupují s novou nadějí a silou.

Bohužel, ne vždy to platí. Mnoho mužů, kteří trpěli impotencí po delší dobu, zjistí, že schopnost pokračovat v pohlavním styku není řešením na nefunkční a rozpadající se vztah. Oba partneři mohou být zatížení novým tlakem, což se často stává momentem, kdy potřebují vážně přehodnotit zdraví svého vztahu. Přehodnocení svého vztahu a sexuálního života upřímným a objektivním způsobem může změnit život vám i vašemu partnerovi.

Význam sexu ve vašem vztahu

Není žádným tajemstvím, že muži a ženy reagují na sex rozdílně – před, během a po něm. Vzájemně uspokojující sex je nedílnou součástí zdravého a dobře se vyvíjejícího vztahu.

Jako součást pevných základů mezi dvěma osobami, sex přináší partnerům intimitu, radost a důvěru. Nicméně, v rozkolísaném vztahu, může být i slabým článkem. Mezi těmito dvěma modely se však nachází celé universum emocí a zážitků, které jsou jedinečné pro každý pár.

TIP: Pročtěte si taky článek Léčba impotence společně jako pár.

Popřemýšlejte o těchto pocitech ve svém vztahu:

  • Jste šťastný se svým partnerem?
  • Jak jste spokojený se svým sexuálním životem?
  • Jak je váš partner spokojený s vaším sexuálním životem?
  • Je váš vztah založený na kamarádství, vzájemném pochopení a důvěře, rodinných svazcích nebo sexu?
  • Jak dobře oba vyjadřujete své pocity ve všech oblastech vašeho vztahu?

Mějte na paměti, že vzájemně uspokojující sexuální život je nezbytnou součástí zdravého vztahu. Když jsou fyzické aspekty vašeho vztahu v pořádku, vytváříte si zkušenost, která vás oba přesahuje a která obohacuje vaši celkovou mentální a fyzickou spokojenost.

Určení sexuálních problémů a úzkostí

Detailní zkoumání vašeho sexuálního vztahu s perspektivou řešení jakýchkoliv jiných existujících problémů je velmi choulostivá záležitost. Schopnost otevřeně a upřímně vyjádřit věci, které vás znepokojují, vytvářejí potíže, nebo vám kradou potěšení, vyžadují velkou porci taktu a diplomacie. Vyjádření tužeb, momentů, které vám přinášejí radost a všeho, co vám zajistí sexuální naplnění může být stejně těžké na vyjádření.

Zerex extralong na předčasnou ejakulaci

Kvalitní komunikace je klíčem ke šťastnému a zdravému (sexuálnímu) vztahu. Schopnost mluvit upřímně o tom, co vás dělá šťastným a co ne, si vyžaduje odvahu a empatii – schopnost říct, jak se cítíte a co chcete, aniž byste rozhořčili vašeho partnera nebo ho zahnali do defenzívy.

V mnoha případech hledají páry, které zažily komunikační problémy, pomoc mediátora nebo sexuologa, aby jim pomohl transparentně a objektivně stanovit jejich problém. Mít po ruce třetí osobu v takové situaci může pomoci uvolnit napětí a zjednodušit problémy partnerů, kteří mohou mít při vzájemné komunikaci své pocity.

Některé situace, ve kterých může dojít k sexuálním problémům:

  • Když jeden z partnerů touží po sexu častěji než ten druhý.
  • Když ve vašem sexuálním životě převládá nespokojenost a nedostatek radosti.
  • Když jeden z partnerů cítí, že dává více než dostává.
  • Když je přítomno obviňování, strach nebo úzkost ohledně sexuální aktivity.
  • Když upřednostňujete odlišné sexuální praktiky než váš partner.

Psychologie impotence je někdy i o „vkročení do neznámých vod“. Vyžaduje to důvěru a zkušenost, která přichází spolu s učením, porozuměním a sloučením vašich vlastních sexuálních tužeb s touhami vašeho partnera.

Ne všichni dokážeme číst myšlenky toho druhého, ale otevřená a upřímná komunikace, určení si toho, co vás sexuální uspokojuje, je prvním krokem. Stejně důležitý je i otevřený a upřímný poslech vašeho partnera. Empatie, trpělivost, vytrvalost a ochota dohodnout se jsou znaky úspěšného vztahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist