Testosteron a jeho vliv na mužskou potenci

Testosteron

Tento pojem určitě není nikomu cizí. Většinou si ho lidé spojí s mužem, který má sexappeal a je velmi přitažlivý pro ženy. Někdo si naopak vybaví agresivního násilníka. Ano, to všechno opravdu můžou být účinky testosteronu.

Testosteron chemicky vzorec

Testosteron chemicky vzorec

Co je testosteron

Testosteron je mužský pohlavní hormon. Vzniká ve varlatech, konkrétně v Leydigových buňkách. Nejvíce ho tělo produkuje v pubertě, kdy mladým mužům začíná růst ochlupení, přibývá svalové hmoty, zvětšují se varlata, penis a hrtan. Také touha po sexuální aktivitě s vyšší hladinou testosteronu stoupá. Testosteron má vliv také na spermatogenezi. Po ukončení období puberty se hladina testosteronu ustálí. Spolu s ostatními androgeny má vliv na spoustu věcí a procesů v těle muže:

  • ovlivňuje erekci a její trvání
  • má vliv na libido
  • stimuluje tvorbu spermií
  • je spojován s dominantností a agresivitou
  • udržuje mužské ochlupení
  • pomáhá předcházet nemocem srdce a osteoporóze
  • zvyšuje prostorovou orientaci (ano, muži se tedy opravdu vyznají v mapách lépe než ženy)

Testosteronové tablety cena a prodej

Úbytek tvorby testosteronu se pomalu začíná po 30. roku života muže. Teprve ale v období andropauzy (období u mužů po 50 – ce) se objevují první příznaky jeho nedostatku.

Muž, který prochází andropauzou, na sobě může pozorovat ochabování svalstva, zpomalený metabolismus, snížení sexuální aktivity, deprese, ztrátu paměti nebo dokonce vznik některých nemocí, jakou je osteoporóza (řídnutí kostní tkáně) a nemoci srdce. Méně testosteronu také znamená méně spermií a může mít za následek neplodnost. Tento stav však není konečný a s hladinou testosteronu se dá něco dělat.

TOP produkt na podporu erekce

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Existují různé metody a přípravky, které pomohou udržet či zvýšit hladinu testosteronu.

Léky

K dostání jsou různé testosteronové tablety a injekce. Tablety jsou vhodné, pokud máte problémy s potencí způsobené nedostatkem testosteronu v jakémkoliv věku. Na trhu je jich celá řada a jejich cena se pohybuje v různých výškách. Testosteronové injekce je však možné podávat jen mužům, u kterých se tvorba testosteronu úplně zastavila, tedy až ve vyšším věku. Léčba těmito injekcemi je dlouhodobá záležitost.

Vlivem dnešního uspěchaného a stresujícího způsobu života si málokdy najdeme čas se v klidu najíst. Zároveň naše strava je častokrát nekvalitní a neobsahuje potřebné minerály a vitamíny, které tělo potřebuje. Zerex ultragold svým komplexním složením dodává tělu vše potřebné, aby bránil přirozenému úbytku testosteronu a snížení chuti na milostný život.

Bylinky

Jsou však i způsoby, jak podpořit přírodní testosteron v těle, bez léků. Jedním z nich je bylina jménem Kotvičník zemní, neboli Tribulus terrestris. Užívání extraktu z této rostliny může zvýšit hladinu testosteronu až o 30 %.

Více o Tribulus terrestris se dočtete v našem článku: Tribulus terrestris a jeho účinky na naše zdraví.

Zdravý životní styl

Dalším způsobem, jak podpořit tvorbu testosteronu, je zdravý životní styl. Jak na to? Prospěšná není obezita, ale ani náhlé a rychlé hubnutí. Důležitý je správný jídelníček, to znamená snížit příjem cukrů, zvýšit příjem zdravých tuků (např. avokádo, oříšky a ořechový olej, olivový olej, vejce, ryby) a zařadit více zinku (mléčné výrobky, fazole, ryby). Je důležité podpořit růst svalové hmoty, což vám zase pomůže navyšovat i hladinu testosteronu. Velmi dobré je cvičit kardio a intervalový tréning, během kterých se zapotíte. Celkově je důležitý zdravý životní styl s minimem stresu a dostatkem spánku a sexu.

 3D chemický vzorec testosteronu

3D chemický vzorec testosteronu

Testosteron a ženy

Ženskými pohlavními hormony jsou estrogen a progesteron. Avšak i v těle ženy se nachází určité množství testosteronu. Vyšší hladina však u žen není žádoucí. Tato hormonální porucha může způsobovat mnoho nepříjemností a zdravotních problémů. Od vyšší tvorby akné, nadměrného ochlupení, přes hrubnutí hlasu, až po neplodnost či nádorové onemocnění. Paradoxně se testosteron používá právě jako hormonální léčba při karcinomu prsu.

Některé sportovkyně užívají anabolika s obsahem testosteronu, aby podpořily růst svalů a vyšší výkonnost. Vlivem testosteronu dochází k tomu, že organismus po tréningu rychleji regeneruje. Nejen ženy, ale i muži tedy občas ve sportu užívají tento doping, který je však mnohými sportovními asociacemi zakázán.

Pokud chcete vědět více o testosteronu, tak si přečtěte i článek 13 tipů jak si přírodně zvýšit hladinu testosteronu.

obrázky zdroj:  1: https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATestosterone-from-xtal-3D-balls.png   2: https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATestosterone.PNG

 

4.2/5 - (10 votes)
Comments
  1. 8 roky ago
    • 6 roky ago

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist