Typy předčasné ejakulace

Předčasná ejakulace trápí mnoho mužů po celém světě. Jde o nejčastější mužskou sexuální poruchu vůbec. Ze strany odborníků a lékařů jí ale není věnována dostatečná pozornost. Aby bylo možné předčasnou ejakulaci lépe definovat a zkoumat, je nutné její rozdělení na dva základní typy, které se v mnoha aspektech liší.

 • Vrozená předčasná ejakulace
 • Získaná předčasná ejakulace

Vrozená předčasná ejakulace

Vrozená předčasná ejakulace je chronická sexuální porucha, projevující se už od první sexuální zkušenosti muže, který jí trpí. V mnoha případech je přítomna po celý život, a dokonce se můžou její příznaky časem zhoršovat. Zejména v  případě, že muž aktivně nepracuje na zlepšení svého stavu.

Odborníci v ISSM (Mezinárodní společnost sexuální medicíny) charakterizují vrozenou předčasnou ejakulaci těmito body:

 • Projevuje se již od prvního pohlavního styku.
 • Ejakulace nastává do jedné minuty od začátku soulože (vaginální penetrace).
 • Neschopnostoddálit ejakulaci během soulože.
 • Negativní psychické problémy spojenéspředčasnou ejakulací. Těmito psychickými problémy může být úzkost, trápení, frustrace nebo celkové vyhýbání se sexuální aktivitě a intimnosti.
Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace často způsobuje negativní psychické problémy

Získaná předčasná ejakulace

Získaná předčasná ejakulace se neprojevuje během celého života. Jejímu nástupu předchází období normální sexuální aktivity, během kterého muž nepociťuje problémy s předčasnou ejakulací.

Odborníci v ISSM (Mezinárodní společnost sexuální medicíny) charakterizují získanou předčasnou ejakulaci těmito body:

 • Projevuje se postupným nebo náhlým nástupem během života, kterému předchází období normální sexuální aktivity.
 • Dochází ke klinicky významnému snížení doby potřebné k dosažení orgasmu během soulože, a to až na 3 minuty či ještě méně.
 • Neschopnost oddálit ejakulaci během soulože.
 • Negativní psychické problémy spojené spředčasnou ejakulací. Těmito psychickými problémy může být úzkost, trápení, frustrace nebo celkové vyhýbání se sexuální aktivitě a intimnosti.

Porovnání vrozené a získané předčasné ejakulace

Možná jste si všimli, že určité body jsou v charakteristice vrozené a získané předčasné ejakulace stejné a některé jsou odlišné. V tabulce níže najdete rozdíly mezi těmito dvěma typy předčasné ejakulace.

 Vrozená předčasná ejakulace
Získaná předčasná ejakulace
Nástup sexuální poruchyOd první sexuální zkušenostiBěhem života
Doba od začátku soulože po ejakulaci1 minuta nebo méně3 minuty nebo méně
Neschopnost oddálit ejakulaciAnoAno
Negativní psychické problémy spojené s předčasnou ejakulacíAnoAno

Další typy předčasné ejakulace

Výše uvedené typy předčasné ejakulace jsou mezi lékaři považovány za dva základní typy tohoto sexuálního problému. Existují však i další vlastnosti, ve kterých se mohou jednotlivé případy předčasné ejakulace lišit. Za zmínku stojí dva ,,podtypy“ předčasné ejakulace, kterými jsou:

 • ejakulace ante portas,
 • situační předčasná ejakulace.

Ejakulace ante portas

Cizím slovem „ante portas“ se označuje typ ejakulace, který nastává ještě před začátkem samotné soulože, tedy před vstupem penisu do vagíny. Může se vyskytovat u obou základních typů předčasné ejakulace. Častěji ji však pociťují muži trpící vrozenou předčasnou ejakulací.

TIP: Mezi nejpopulárnější volně prodejné pilulky na předčasnou ejakulaci patří tabletky Zerex Extralong a eJoy

Ejakulace ante portas představuje ještě větší problém než klasická předčasná ejakulace. Jde o nejrozsáhlejší typ této sexuální poruchy. Jelikož k ejakulaci dochází ještě před prvním zasunutím penisu do vagíny, spermie se nemají jak dostat k vajíčku a jeho oplodnění je velmi problematické.

Podle odhadů ISSM trpí ejakulací ante portas přibližně 5% až 20% mužů s vrozenou předčasnou ejakulací.

Situační předčasná ejakulace

Další podtyp této sexuální poruchy je tzv. situační předčasná ejakulace. Podstata tohoto typu je taková, že předčasná ejakulace nenastává vždy, ale pouze za určitých okolností, konkrétně většinou pouze s jedním sexuálním partnerem. V tomto případě je předčasná ejakulace velmi často způsobována právě psychikou a různými psychickými problémy spojenými se vztahy či konkrétním sexuálním partnerem.

Pochopení je důležité

Možná vám rozdělování případů předčasné ejakulace na jednotlivé typy přijde zbytečné. Správné pochopení potíží a problémů je však nesmírně důležité pro zjištění skutečné příčiny, která předčasnou ejakulaci u jednotlivých mužů způsobuje. Pouze po správném identifikování příčiny je možné s touto sexuální poruchou něco udělat a dostat svůj sexuální život zpátky na správnou kolej.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist