Jaké nemoci mohou přispívat ke vzniku impotence?

Sexuální zdraví a schopnost muže dosáhnout erekce je velmi úzce spojeno s celkovým fyzickým a psychickým zdravím jednotlivce. Erektilní dysfunkce se proto spojuje s mnoha více či méně závažnými onemocněními, které ji mohou způsobovat. Ty nejčastěji z nich najdete v tomto článku.

Kardiovaskulární onemocnění

Onemocnění srdce a cév je jedno z nejčastějších příčin vzniku impotence. Pro vznik erekce je totiž nutné, aby do penisu proudilo dostatečné množství krve. Když kardiovaskulární soustava není v pořádku, tento proces může být narušen, kvůli čemuž nedojde ke vzniku erekce a ani k jejímu udržení na dostatečně dlouhou dobu.

U onemocnění kardiovaskulární soustavy je často přítomna ateroskleróza, při které dochází k tuhnutí cévní stěny a k zužování jejího průsvitu. Tím se snižuje množství krve, kterou jsou poškozené cévy schopny přepravit. Navíc jako první bývají aterosklerózou postiženy tenčí cévy, jako například ty v penisu.

Diabetes

U mužů s cukrovkou je výskyt erektilní dysfunkce oproti běžné populaci několikanásobně vyšší. Vysoký obsah cukru v krvi může poškodit cévy a omezit tak jejich schopnost přepravovat krev do penisu. Rovněž může poškozovat nervovou soustavu, která je potřebná pro přenos nervových vzruchů mezi mozkem a penisem.

Diabetes a impotence

Poruchy erekce jsou mezi muži s cukrovkou velmi časté

Přečtěte si více o důvodech, kvůli kterým může diabetes přispívat ke vzniku impotence.

Obezita a vysoký cholesterol

Obezita je také jedním z rizikových faktorů vzniku erektilní dysfunkce. Nezpůsobuje ji přímo, avšak přispívá ke vzniku několika onemocnění, která zase přispívají ke vzniku poruch erekce. Obezita zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a dalších onemocnění.

Přečtěte si více o  tom, jak může stravování ovlivnit sexuální zdraví muže.

Dýchací potíže

Impotence může velmi úzce souviset i s dýchacími potížemi. Příkladem je například chronická obstrukční plicní nemoc, která je považována za rizikový faktor vzniku poruch erekce. Kvalita erekce může být také negativně ovlivněna například spánkovou apnoí, kvůli které se muž nemůže v noci pořádně vyspat a trpí tím i jeho sexuální život.

Poruchy nervové soustavy

Nervová soustava je také pro vznik a udržení erekce velmi důležitá. Penis a mozek totiž komunikují prostřednictvím nervových signálů. Muži s neurologickými problémy, jako například mrtvice, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba či mnohé jiné, proto mohou pociťovat problémy s kvalitou erekce.

Poškození nervů je také relativně časté při fraktuře pánevní kosti či při prostatektomii.

Psychické problémy

Psychický stav je pro zachování kvality sexuálního života také velmi důležitý. Psychické problémy jako deprese, úzkost či nízké sebevědomí mohou přispívat ke vzniku sexuálních poruch jako impotence, či například i předčasná ejakulace.

K sexuálním poruchám způsobeným psychickými problémy je vhodné přistupovat jinak, než k těm fyziologického původu. Proto je velmi přínosné vědět, čím jsou vaše potíže způsobeny.

Vyhledejte odbornou pomoc

V tomto článku jste našli příklady nejčastějších zdravotních potíží, které přispívají ke vzniku erektilní dysfunkce. Ve skutečnosti je jich však mnohem více.

Poruchy erekce jsou často příznakem toho, že něco v organismu není v pořádku. Proto byste v případě potíží měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc a nechat si poradit od lékaře. Může vám to nejen pomoci zlepšit váš sexuální život, ale teoreticky i odhalit závažnější onemocnění v dřívějším stádiu.

Tento článek je součástí rozsáhlé sbírky odpovědí na časté otázky týkající se impotence (erektilní dyfunkcie). Prohlédněte si všechny časté otázky o erektilní dysfunkci.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist