Andropauza (mužský přechod) – Jak se před ní bránit?

Andropauza, také známá jako mužský přechod, mužské klimakterium či latinsky climacterium virile, je něčím, čím si projde (alespoň do určité míry) prakticky každý muž v pokročilejším věku. Během stárnutí totiž dochází v mužském těle k poklesu pohlavních hormonů, což ovlivňuje několik aspektů života stárnoucího muže.

Andropauza sice není tolik výrazná jako ženská menopauza, přesto má nedostatek těchto hormonů potenciál způsobovat mužům vážné problémy a komplikace, a to nejen v sexuální oblasti. Pohlavní hormony ovlivňují téměř všechny oblasti života, kvůli čemuž by se jejich hladina v organismu neměla podceňovat.

Přečtěte si tento článek a zjistěte o mužském přechodu více. Zaměřím se na všechny důležité informace o andropauze, ale hlavně se vám pokusím poradit, jak je možné ji vyléčit nebo alespoň zmírnit její dopad na váš život.

Postihuje andropauza každého muže?

Na začátek bych rád uvedl, že ne všichni muži procházejí snižováním hladiny pohlavních hormonů stejně. Je pravda, že úbytek těchto hormonů je typickým příznakem stárnutí, ale existují i muži, u kterých je mnohem výraznější. I když hladina pohlavních hormonů klesá u každého muže, u některých z nich nemusí být přítomny žádné pozorovatelné symptomy.

Poznámka: Je relativně běžné, že muži s výrazně sníženou hladinou testosteronu nepociťují žádné příznaky. Zároveň se stává, že příznaky andropauzy postihují muže, jejichž hladina testosteronu neprošla až tak výrazným poklesem.

Andropauza se jinak označuje také pojmy jako hypogonadismus dospělého věku či pozdní hypogonadismus, z anglického Late-onset hypogonadism. Pojem „andropauza“ může působit mírně zmateně, jelikož přirovnává tento mužský stav k ženské menopauze, která je charakteristická náhlými změnami, zatímco andropauza probíhá postupně. Tento pojem se však již ustálil a je zažitý, proto ho budu v tomto článku používat i já.

Příznaky andropauzy

Hlavní charakteristikou andropauzy je snížená hladina testosteronu. Nízká hladina tohoto hormonu může mít na mužský organismus široké spektrum důsledků. Příznaky andropauzy tedy mohou být různé:

Příznaky andropauzy - impotence

Sexuální poruchy mohou být jedním z hlavních příznaků andropauzy.

Kromě výše uvedených příznaků mužského přechodu, které jsou sexuálního charakteru, existují i příznaky, které se sexualitou nemají nic společného:

  • Úbytek svalové hmoty
  • Přírůstek tuku
  • Řídnutí kosti
  • Podrážděnost
  • Nervozita
  • Vztahovačnost
  • Deprese a smutek

Kvůli rozsahu těchto projevů může být andropauza nejen fyzicky, ale i psychicky náročná pro muže či dokonce jejich partnerky. Má potenciál narušit nejen sexualitu stárnoucího muže, ale i jeho vztahy, výkonnost v práci a mnohé další aspekty jeho života.

Kdy dochází k přechodu u muže a jaké je trvání andropauzy?

Velmi častou otázkou je, jak dlouho vlastně andropauza trvá a kdy k ní dochází. Bohužel, u mužského přechodu to není tak „jednoduché“, jako u toho ženského. Menopauza je typická relativně jasným časovým vyčleněním, zatímco andropauza je vlastně neustálý proces, který v mužském těle probíhá od určitého věku až do konce života.

Hladina testosteronu a dalších mužských pohlavních hormonů se začíná snižovat již v relativně mladém věku, zpravidla již od 30. roku života. Nicméně, to, že se hladina tohoto hormonu snižuje, ještě neznamená, že muž prochází andropauzou. Andropauza u většiny mužů začíná kolem 50. až 60. roku života.

Samozřejmě, samotný pokles testosteronu nemusí ihned způsobovat jakékoliv symptomy či komplikace. Jak jsem již uvedl, ty jsou výrazně individuální a trápí každého muže rozdílně.

Existuje test na andropauzu?

Pokud chcete zjistit, zda vás mužský přechod postihuje nebo ne, je dobré se v první řadě zamyslet nad tím, zda pociťujete příznaky a projevy andropauzy, které jsem jmenoval výše. Snižování hladiny testosteronu s věkem totiž postihuje každého muže, takže důležité je hlavně to, zda má andropauza dopad na váš život nebo ne.

Poznámka: Mnohé ze symptomů andropauzy mohou souviset i s jinými faktory, onemocněními či zdravotními stavy. Pokud máte například problémy s erekcí, nemusí to být způsobeno sníženou hladinou testosteronu, ale i mnoha jinými faktory.

Pokud na sobě pociťujete příznaky andropauzy a rádi byste věděli, jak na tom jste, můžete si nechat otestovat hladinu testosteronu ve vašem organismu. Tento test lze u starších mužů považovat i za jakýsi „test andropauzy“. Při takovém testu se zkoumá:

  • celková hladina testosteronu v krvi,
  • hladina volného testosteronu v krvi.

I po testu však není vždy možné jednoznačně říci, zda je vaše hladina testosteronu snížena nebo ne. Hladina tohoto hormonu se totiž u jednotlivých mužů značně liší. Konzultace s lékařem po provedení testu vám však může pomoci lépe pochopit andropauzu, stejně tak i váš organismus a význam testosteronu.

Poznámka: Hladina testosteronu v organismu může v čase výrazně kolísat, kvůli čemuž se doporučuje test provést vícekrát a ujistit se tak, že jsou výsledky správné.

Andropauzu (a hladinu testosteronu ve vašem organismu) si můžete otestovat také pomocí několika dotazníků na různých internetových stránkách, ale výsledky těchto subjektivních diagnostických nástrojů nejsou vůbec spolehlivé.

Léčba andropauzy

Léčba andropauzy ve své podstatě spočívá ve zvyšování hladiny testosteronu v organismu. Zvyšování hladiny testosteronu může být dosaženo mnoha způsoby. Nejzajímavější z nich vám představím v této části textu.

Andropauza

Vaše problémy je vždy vhodné konzultovat s lékařem

Tablety na zvýšení testosteronu

Testosteronové tablety představují velmi jednoduchý způsob zvýšení hladiny tohoto pohlavního hormonu v organismu. Pokud nechcete měnit váš životní styl, můžete jimi bez vynaložení jakéhokoliv úsilí bojovat proti vlivu andropauzy na váš organismus. Nicméně, změna životního stylu vám určitě při léčbě mužského přechodu pomůže.

V tabulce níže najdete několik nejlepších testosteronových tabletek na trhu. Přečtěte si moje recenze těchto produktů a vyberte si ten nejlepší pro vás.

TOP TESTOSTERONOVÉ TABLETY
Zerex Ultragold1. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekcePRODEJCE
Primulus1. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekcePRODEJCE
TestoMax3. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekcePRODEJCE
Tribulus
terrestris
3. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekcePRODEJCE
DAA3. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekcePRODEJCE
ProMan
Plus
3. místo v našem žebříčku výživových doplňků na podporu erekceZADARMO

Zdravá strava a zdravý životní styl

Právě zdravý životní styl, který jsem zmiňoval i u testosteronových tabletek, může být při snaze o zvýšení testosteronu vaším velkým pomocníkem. Pravidelný pohyb, zdravá strava, cvičení, sex, pitný režim. To vše vám může ve vaší snaze pomoci.

Níže najdete několik tipů na zvýšení hladiny testosteronu přírodním způsobem:

  • Cvičte silově a omezte množství vytrvalostních cviků.
  • Stravujte se zdravě, ale nevyhýbejte se (zdravým) cukrům a tukům.
  • Dopřejte si více sexu.
  • V noci spěte dostatečně dlouho a odpočiňte si.
  • Pijte dostatečné množství vody.
  • Omezte pití alkoholu, užívání drog a kouření.
  • Vyhýbejte se potravinám zvyšujícím hladinu estrogenu v těle.
  • Dejte si pozor na přehřívání vašich varlat.
  • Snažte se udržovat vaši tělesnou hmotnost na zdravé úrovni.

Více o přirozených způsobech zvýšení hladiny testosteronu si můžete přečíst i v tomto článku.

Testosteronové injekce

Testosteronové injekce jsou účinným způsobem zvýšení hladiny testosteronu v organismu, ale zpravidla se používají pouze v extrémních případech, zejména tehdy, když organismus vytváří testosteronu opravdu málo, nebo ho neprodukuje vůbec.

Pokud můžete, vyzkoušejte nejprve jiné možnosti, a na testosteronové injekce sáhněte jen tehdy, když to už jinak nejde. Každopádně se poraďte s lékařem a proberte všechny možnosti léčby.

Bylinky a bylinné přípravky

Různé rostliny, bylinky a bylinné přípravky se na podporu tvorby testosteronu tradičně používají již dlouhá léta. Skvělým příkladem je tzv. Tribulus Terrestris, kterému se věnuji v samostatném článku.

Kromě toho vám mohou pomoci i další bylinky jako pískavice řecké seno, maca peruánská, ženšen či mnohé jiné.

Nechte si poradit od lékaře

Pokud vás trápí nízká hladina testosteronu (ať už v důsledku andropauzy nebo čehokoliv jiného), určitě neodkládejte návštěvu lékaře a nechte si poradit. Nedostatek testosteronu může mít i závažné důsledky na váš organismus, a proto by neměl být brán na lehkou váhu.

Do určité míry si můžete poradit i svépomocí, ale konzultaci lékařem nenahradí žádná domácí léčba.

Pár slov na závěr

Mužské pohlavní hormony jsou samozřejmě pro život každého muže velmi důležité. Jejich nedostatek může mít širokou škálu důsledků na organismus, od mírně nepříjemných až po opravdu závažné.

Pokud se domníváte, že je hladina testosteronu a dalších důležitých hormonů v těle příliš nízká, začněte jednat co nejdříve. Nemáte co ztratit, můžete si pouze pomoci, a to jak v současnosti, tak i do budoucna.

Vyzkoušejte některý ze způsobů zvýšení hladiny tohoto hormonu, které jsem doporučil výše, nebo se alespoň důkladně informujte a poraďte s lékařem. Vaše tělo vám poděkuje.

Použité zdroje:

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist